Pracovní obuv

To co má pracovník obuté během pracovní doby může podstatně ovlivnit jeho výkonnost, efektivitu práce i celkové nasazení. Pracovní obuv je důležitá, musí perfektně sedět a samozřejmě, dodržovat určité standardy potřebné pro výkon dané práce.

Rady a tipy pro správnou péči a údržbu pracovní obuvi

Rady a tipy pro správnou péči a údržbu pracovní obuvi

Bohužel nic nevydrží věčně. Přesto existují způsoby, jak věcem prodloužit životnost. Přesně tak, hovoříme o údržbě. Vše potřebuje údržbu. S automobilem jezdíme do servisu, kde se o většinu údržby postarají odborníci. Jak prodloužit životnost věcem, které běžně používáme, ale neexistuje pro ně žádný pomyslný servis? V následujícím textu vám přiblížíme jak se správně postarat o pracovní obuv, aby vám vydržela v dobré kondici co nejdelší dobu. Rad je mnoho, času a prostoru málo, proto se bez dalších zbytečných řečí pustíme do práce.

Používáte při obouvání lžíci? V tom případě to děláte správně, pokud ne, zbytečně poškozujete vaší pracovní obuv. Při nazouvání uzavřených bot bez lžíce dochází k deformaci opatků. Nehledě na to, že obouvání pomocí lžíce je podstatně pohodlnější.

Dalším tradičním nešvarem bývá to, že je člověk líný a nepovoluje šněrovadla, přezky, či zdrhovadla. Věřte tomu, že tyto uzavírací prostředky nejsou pouze na okrasu. Tkaničky, přezky a zdrhovadla stahují botu do potřebného tvaru, ale v době sundávání, či obouvání pracovní obuvi, musí být povolené. V opačném případě bude docházet ke zbytečnému poškozování obuvi.

Více páru pracovní obuvi se vyplatí

Peněz je málo, práce hodně, proto často dochází k tomu, že pracovníci mají pouze jeden pár pracovní obuvi. To je chyba. Obuv je totiž nutné střídat. Vlhká bota nevěstí nic dobrého. Zhoršují se vlastnosti a může docházet k množení plísní. Při nadměrnému vystavování mokrému prostředí může dojít také k částečnému zapouštění barvy usňových podšívek, takže s tím počítejte. Obuv nemusí být mokrá jen kvůli práci v mokrém prostředí, ale také kvůli zvýšené potivosti nohou. Pokud si pořídíte více párů pracovní obuvi, tak určitě neprohloupíte. Pracovní zátěž rozložíte mezi více páru obuvi a tím pádem se vám prodlouží i životnost daných bot.

Jak už bylo řečeno výše, pracovní obuvi nesvědčí mokré prostředí. Proto byste měli své boty chránit před zbytečným promáčením, ale také stykem s chemikáliemi a ostrými předměty. V případě, že si poškodíte svrchní ochrannou část obuvi, tak daleko snáze započne proces degradace.

Pozor na vysoušení. Noviny se hodí nejlépe

S tím souvisí další bod. V případě, že na své pracovní obuvi objevíte nějakou závadu, zajistěte opravu co nejdříve. Předejdete tím zbytečnému poškození, kterému se dá v mnoha případech předejít lehčí opravou. Drobná oprava většinou nebývá nákladná, pokud se o závadu nebudete starat, může dojít až k celkovému zničení obuvi, které povede k nákupu nového páru bot. Pokud si všimnete drobných barevných odlišností na usni, nezoufejte. Jedná se o charakteristické znaky usně, takže se nejedná o žádné poškození.

K poškození pracovní obuvi může dojít také při špatném způsobu vysoušení. V žádném případě se nedoporučuje vysoušet mokrou obuv v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů. Daleko lépe své botě posloužíte, když ji vycpete novinovým papírem a necháte ji vyschnout při pokojové teplotě.

V případě, že nebudete svou pracovní obuv delší dobu používat, je důležité obuv správně ošetřit. Vyčistit, vyztužit napínáky, případně použít nějaké speciální přípravky, které udrží pracovní obuv ve správné formě. Samozřejmostí je uložení obuvi na suchém místě.

Jak se starat o jednotlivé materiály?

Obuv potřebuje pravidelně ošetřovat i v období, kdy ji pravidelně nosíte. Jsou různé druhy a typy čistících a konzervačních přípravků, které vaší obuvi prodlouží životnost. Při výběru ochranných přípravků zohledněte materiály, ze kterých je vaše pracovní obuv vyrobena. V následujících řádcích naleznete drobný návod.

Membrány GORE-TEX® jsou velice oblíbené, jak je ale ošetřit, aby byly stále funkční? Jednoduše. Povrch očistěte pomocí vlažné vody a kartáčku, nebo hadříku. Následně nechte boty v pokojové teplotě důkladně vyschnout. Nedávejte obuv k přímým zdrojům tepla, protože by mohly způsobit nevratné škody.

V případě, že membrána GORE-TEX® už nefunguje tak, jak má, došlo nejspíše k porušení původní ochranné vrstvy. K tomu mohlo dojít například odřením, nebo smytím v náročných podmínkách. Nezoufejte, je snadná cesta k rychlé nápravě. Stačí na povrch aplikovat běžně dostupné impregnační spreje, které obnoví ztracené vlastnosti membrány. Ovšem, abyste zamezili neblahým účinkům. Vždy si nejdříve zkontrolujte pokyny výrobce na štítku obuvi. Zabere vám to pár sekund, ale může vám to zachránit vaši obuv.

S krémem, nebo bez?

Jak ošetřit povrch obuvi z hladkých usní? Nejdříve je nutné se zbavit nečistot, které se na pracovní obuvi usadily. K tomu se perfektně hodí navlhčená houba, měkký hadřík, nebo kartáček. Dalším krokem je schnutí. Následně byste měli nakrémovat a vyleštit nějakým hadříkem. Krok leštění můžete vynechat, pokud použijete samolešticí emulze. Pro krémování se hodí směsné krémy, nebo krémy speciálně určené na usňovou obuv. Hladké i vlasové usně je vhodné impregnovat, tím docílíte vyšší vodoodpudivosti svrchního materiálu a sušší nohy uvnitř boty.

Povrch vlasových usní (velurů a nubuků) můžete jemně kartáčovat, ale dávejte pozor na vydírání vlasů. Pokud nechcete použít kartáč, vhodnou alternativou může být měkká bílá mazací pryž nebo krepa, pomocí kterých se zaručeně zbavíte nečistot na povrchu pracovní obuvi. Jestli vaše obuv ztrácí svou původní barevnost, lze barvu oživit. K tomuto účelu se prodávají speciální barvy na tyto materiály. Závěrem snad jednu radu nad zlato. Vlasová useň se nekrémuje.

Pokud vlastníte pracovní obuv z lakových usní, tak zpozorněte. Tento povrch se snadno mechanicky poškodí (odře), poškodí ho chemické vlivy, rozmočení i teploty pod bodem mrazu. Na odstranění nečistot použijte měkký hadřík. Odstranění nečistot je možné za mokra i za sucha. K ošetření použijte speciální čisticí prostředky na lakové usně, které jsou běžně k dostání.

U některých typů pracovní obuvi si vystačíte pouze s vodou

I na obuv zhotovenou z mazaných usní existují speciální mazadla a oleje, které prodlouží život obuvi. Je však nutné provádět ošetření pouze na suchou obuv. Mazadla a oleje mají blahodárný vliv. Useň se změkčí, zvláční, naimpregnuje se a navíc zakryjí úbytek tuků z usně. Bohužel každá mince má dvě strany. V případě, že ošetříte obuv z mazaných usní speciálními mazadly a oleji, tak pravděpodobně dojde ke ztmavnutí usně.

Povrch obuvi z plastů a poromerů se čistí velice snadno. Stačí trochu vody. Po opláchnutí se povrch vytře suchým a měkkým hadříkem, a je hotovo. Ano, opravdu hotovo. Na tyto materiály se totiž nesmí používat běžné krémy ani leštidla.

Pracovní pryžová obuv je také velice vděčná, co se údržby týče. Stačí boty omýt ve vlažné vodě a následně je nechat vyschnout v pokojové teplotě. Vnitřní část je třeba pravidelně vysoušet od potu. Jednou za čas je také vhodné vyměnit vložky.

Textil do pračky ano, ale textilní obuv rozhodně ne!

Jak je to s textilní obuví? Hned na úvod vyvrátíme jeden mýtus. Textilní obuv do pračky nepatří! Praním se obuv poškozuje a ztrácí své vlastnosti. To můžete boty hodit rovnou do popelnice a ušetříte si tím práci. Jak tedy postupovat správně? Jednoduše. Jak to tak většinou bývá, nejjednodušší řešení bývá nejsprávnější. Textilní obuv nejlépe zbavíte nečistot jemným kartáčováním. U některých typů textilu je vhodné také vytírání za vlhka. I pro textilní obuv existují speciální impregnace a čistidla, která jsou určena přímo pro textilní obuv.

Závěrem je třeba zmínit několik obecných rad. Před použitím impregnací, nebo čisticích prostředků si přečtěte pokyny výrobců pro ošetření obuvi. Může se stát, že máte specifický výrobek, který si žádá speciální zacházení.

Promáčenou obuv nevystavujte přímému kontaktu s tepelnými zdroji. Daleko lepší je tradiční způsob sušení. Tedy noviny, kterými mokré boty vyložíte a teploty kolem 30°C.

Pokud obuv skladujete, nebo delší dobu nenosíte, použijte napínáky. Díky ním zabráníte deformaci pracovní obuvi.

Další články v rubrice Pracovní obuv

6 tipů na stylovou pracovní obuv, kterou nazujete i ve volném čase

6 tipů na stylovou pracovní obuv, kterou nazujete i ve volném čase

Pamatujete na pracovní obuv, kterou nosili dělníci před 15 lety? Jestli se vám zkřivil obličej, tak si ji vybavujete poměrně přesně. Nebylo to totiž vůbec nic hezkého, čím byste se chtěli chlubit, nebo co byste si oblékli do města. Doba se ale změnila. To, co se teď nazývá pracovní obuví, byste na první pohled téměř nerozeznali od normálních, stylových bot. Ve většině případů jsou mnohem kvalitnější než klasické boty. Navíc vás i ochrání před nejrůznějším nebezpečím.

Zobrazit celý článek >

Pracovní obuv Raven hlásí návrat – vylepšená podešev pro ještě více komfortu

Pracovní obuv Raven hlásí návrat – vylepšená podešev pro ještě více komfortu

bezpečnostních bot zkrátka nelze dělat kompromisy a poměr kvalita/cena je na prvním místě. Jde však prvotřídní kvalitu ještě vylepšit? V případě bezpečnostních bot Raven se to podařilo. Boty Raven nyní disponují odolným podešvem, který díky svému zpracování efektivně potlačuje nárazy během nošení a přináší vám tak ještě vyšší míru pohodlí. Vaše nohy budou dokonale chráněny a současně jim dopřejete potřebný komfort. Díky tomu můžete předejít zbytečným komplikacím, spojených při zvýšené fyzické námaze chodidel.

Zobrazit celý článek >

Pracovní obuv s ocelovou špičkou – ideální volba do náročného a rizikového prostředí

Pracovní obuv s ocelovou špičkou – ideální volba do náročného a rizikového prostředí

Je zcela logické, že jsou úplně jiné nároky na obuv, kterou si člověk vezme na vycházku a na obuv pracovní. V mnoha případech totiž lidé pracují v náročném a rizikovém prostředí a právě dobrá pracovní obuv s ocelovou špičkou je může uchránit před úrazem.

Aby měl člověk jistotu, že si kupuje opravdu kvalitní a bezpečnou pracovní obuv, měl by vybírat z produktů, které jsou ověřené certifikátem. V případě pracovní obuvi s ocelovou špičkou se jedná o obuv z kategorií EN 346 (ochranná obuv) a EN 345 (bezpečnostní obuv). Pokud se rozhodnete pro ochrannou obuv (s označením P), bude mít tužinka ve špičce boty odolnost max. 100 J. V případě, že byste vyžadovali ještě vyšší odolnost špičky, vyberte si bezpečnostní obuv (má označení S), protože tento typ bot má odolnost špičky dvojnásobnou.

Zobrazit celý článek >

Předchozí články v rubrice Pracovní obuv

Jak se orientovat v sortimentu pracovní obuvi a co znamenají jednotlivé normy

Jak se orientovat v sortimentu pracovní obuvi a co znamenají jednotlivé normy

Pracovní obuv je velmi důležitou součástí při každé práci. Nemusí jít pouze o zaměstnání, pracovní obuv je vhodná i při ostatních aktivitách. Kvalitní pracovní obuv chrání před úrazem, poskytuje komfort při celodenním nošení a tak se Vaše nohy nebudou cítit unavené. Kvalitní, bezpečná a pohodlná pracovní obuv je základ pracovního oděvu. Dnes je k dostání široký sortiment pracovní obuvi...

Zobrazit celý článek >

Pracovní obuv

Pracovní obuv

 To co má pracovník obuté během pracovní doby může podstatně ovlivnit jeho výkonnost, efektivitu práce i celkové nasazení. Pracovní obuv je důležitá, musí perfektně sedět a samozřejmě, dodržovat určité standardy potřebné pro výkon dané práce. Prvním, co nás při výběru bot do práce bude zajímat jsou jejich ochranné vlastnosti. Známým ochranným prvkem jsou ocelí vyztužené špičky, které mají nohu ochránit před pádem těžkého předmětu.  

Zobrazit celý článek >

Newsletter

Buďte informováni o všech novinkách na našem blogu!! Prihlašte si newsletter..

TOPlist