Ochranné pracovní pomůcky a další pracovní prostředky, jako jsou například čelovky, čistící a mycí prostředky, pracovní tašky, batohy nebo třeba i čistící hadry.

Ochrana pracovníka před pádem

Ochrana pracovníka před pádem

Práce je práce, ale zdraví má každý jenom jedno. Proč tedy riskovat více než musíte? Při práci ve výškách a nad hloubkou je důležitá vhodná ochrana. V současné době už je celá řada pracovních ochranných pomůcek, metod a prvků, které zmírňují nebezpečí. Proč je tedy nevyužít a zbytečně hazardovat?

Kdy a jak se chránit?

1. Do výškového rozdílu 1,5 m není způsob zabezpečení stanoven (mimo činnost nad vodou a jinými látkami). To ovšem neznamená, že by nebyla potřeba zvýšená opatrnost.

2. Ve výškovém rozdílu nad 1,5 m je nutná ochrana proti pádu z výšky kolektivním nebo osobním zajištěním. Při kolektivním zajištění jde o způsob zabezpečení pomocí ochranných a záchytných konstrukcí (zábradlí, lešení, sítě, ohrazení apod.). Pokud není tento způsob ochrany před pádem možné zajistit (z důvodu nákladnosti nebo jednoduchosti prací), musí být použito osobní zajištění pomocí zachycovacího postroje.

Osobní zajištění

Mezi oblíbené bezpečnostní prvky patří osobní jištění. Jedná se o bezpečnostní zachycovací postroje, které slouží k jištění pracovníka před pádem z výšky, nebo před pádem do hloubky, případně před sesutím. Osobní zajištění se řadí mezi osobní ochranné prostředky proti pádům z výšky.

Bezpečnostní zachycovací postroj musí splňovat požadavky normy ČSN EN 361, v opačném případě je nevyhovující a mohl by vážně ohrozit bezpečnost pracovníka.

Díky zachycovačům má pracovník volný pohyb rukou. Je vertikálně zajištěn díky ocelovým lankům nebo textilním popruhům o různých délkách. Právě systém těchto lanek a popruhů pracovníka při pohybu vytahují a navíjejí. Pokud však dojde k rychlejšímu pohybu, dojde k zastavení odvíjení a tím systém zabrání pádu pracovníka.

Zachycovací postroje

Zachycovací postroje slouží jako opora těla při pádu (rozloží energii do více částí těla). Zavěšovací prvky jsou obvykle umístěny v těžišti na hrudníku nebo na zádech mezi lopatkami. K označení těchto bodů se používá písmeno A. Tak jsou označené i v přiloženém návodu k použití.

Zachycovací postroje lze rozdělit také podle použití:

-        zachycovací postroj, který je určen pro práci ve výškách, na vysokozdvižných plošinách či jiných konstrukcích - zachytí uživatele v případě pádu a slouží v podstatě jako jistota

-        kombinace zachycovacího postroje s polohovacím postrojem - který je určen pro práci ve výškách, ale i pro práci ve visu

Další možnosti

Mezi další prostředky, které se používají k zachycení pádu, patří kotvící zařízení (dle normy ČSN EN 795), karabiny (dle normy ČSN EN 362), spojovací prostředky (dle normy ČSN EN 354) a záchytná lana (dle normy ČSN 80 8671).

Mezi nejznámější výrobce pomůcek pro ochranu proti pádu z výšky patří: Delta Plus, Kratos Safety a Lanex.

Pokud byste o produkty těchto renomovaných společností měli zájem, můžete si je zakoupit prostřednictvím e-shopu WWW.TOMISCZ.CZ.

Polohovací pás PB 20

Pracovní polohovací pás s bederní výztuhou s polohovacími oky a sponou k seřízení velikosti, poutky k připojení brašny na nářadí, splňuje normy EN 358 (CE 0082). Cena 717,- Kč včetně DPH.

Postroj Lanex BASIC

Základní typ postroje určený pro standardní práce ve stavebnictví (pokrývači, klempíři apod.), se zadním a předním kotvícím prvkem, nastavitelnými ramenními a stehenními popruhy a prodlouženým popruhem k zadnímu záchytnému prvku, splňuje normu EN 361 (CE 0082). Cena 655,- Kč.

Polohovací pás PPB20

Pracovní polohavací pás s bederní výztuhou, polohovacími oky a sponou k seřízení velikosti, poutky k připojení brašny na nářadí, univerzálním bezpečnostním 1,5 m dlouhým lanem se seřizovačem a ocelovou karabinou s pojistkou, splňuje normy EN 362, EN 354, EN 358 (CE 0082). Cena 1068,- Kč.

Komfortní postroj Lanex PROFI

Komfortní postroj s dobrou ergonomií, se zadním a předním kotvícím prvkem, nastavitelnými ramenními, stehenními a zádovými popruhy, polohovacím pásem s bočními oky, prvkem pro záchranu osob, evakuaci nebo slanění, vhodný pro práci na konstrukcích, stožárech nebo při evakuaci osob (armáda, policie, hasiči apod.), splňuje normy EN 361, EN 358 a EN 813 (CE 0082). Cena 3180,- Kč.

Karabina AZ011

Ocelová oválná karabina se šroubovací pojistkou a pevností 20 kN, možnost otevření 18 mm, splňuje normu EN 362. Cena 133,- Kč.

Kotvící lanko LANYARD AZ01 1m

Kotvící pozinkované ocelové lanko (O 8 mm) s oky, splňuje normy EN 354, EN 795 (CE0082). Délka 1 m. Cena 609,- Kč.

Bezpečnostní lano PSLB 1015L2 1,5m

Univerzální bezpečnostní 1,5 m dlouhé PA splétané lano se seřizovačem (O 12 mm), ocelovou karabinou s pojistkou a šitým okem s očnicí na jednom konci lana, splňuje normy EN 362, EN 354, EN 358 (CE 0082). Cena 352,- Kč.

Polohovací lano PPDPROT 320 L2 2m

Pracovní polohovací 2 m dlouhé lano (O 14 mm), se seřizovačem délky a ochranou lana, šitým okem s karabinou AZ 002, karabina AZ 011 standardně součástí seřizovače, splňuje normu EN 358 (CE 0082). Cena 1340,- Kč.

Tlumič pádu PSALTO11L011

Tlumič pádu s PA splétaným 1,8 m dlouhým lanem (O 10,5 mm), oválnou karabinou na tlumiči a laně, splňuje normu EN 355 (CE 0082). Cena 863,- Kč.

Samonavíjecí zachycovač pádu Lanex ROLEX

Samonavíjecí zachycovací 2,25 m dlouhý systém s PA popruhem, karabinami, tlumičem pádu, hmotnost 1,2 kg, splňuje normu EN 360 (CE 0082). Cena 1784,- Kč.

Lano Lanex STATIC průměr 10,5 - 30m

Maximálně bezpečné lano s nízkou průtažností a vysokou pevností, určené zejména pro výškové práce a zajištění osob nad volným prostorem. Všechna lana testována na pádové věži. Všechna statická lana mohou být opatřena systémem TeROM (elektronické značení lan čipem) pro snadnou identifikaci použití a kontrolu. Lana jsou certifikována dle EN1891, NFPA. Průměr 10,5, délka 30 m. Cena 1400,- Kč.

Předchozí články v rubrice Ochranné pracovní pomůcky a další pracovní prostředky

6 kroků, jak se ochránit při práci

6 kroků, jak se ochránit při práci

Ať jste cestář, dělník, elektrikář, kuchař, porybný, řezník, svářeč, zahradník nebo třeba zdravotní sestra, vždy se musíte, při výkonu svého povolání, dostatečně chránit. Rozhodně si přečtěte následující článek, který vám pomůže objasnit, jaké máte v otázce ochrany možnosti a jak postupovat při výběru správných ochranných pomůcek.

Zobrazit celý článek >

Nehazardujte se zdravím a používejte spolehlivé ochranné pracovní prostředky

Nehazardujte se zdravím a používejte spolehlivé ochranné pracovní prostředky

Pro nejednu pracovní činnost je pro zachování bezpečnost nutné být vybaven ochrannými prostředky. Ať už se jedná o ochranné klapky na uši, brýle či helmy, vždy je nutné zvolit spolehlivý ochranný pracovní prostředek, protože jedině kvalitní prostředky dokážou maximálně zamezit případnému zranění.

Zobrazit celý článek >

Vyberte si kvalitní čelovku

Vyberte si kvalitní čelovku

Obrovskou výhodou čelovky proti klasické baterce je fakt, že máte volné ruce. Nic vám tak nebrání, abyste se pustili do úklidu tmavé a špatně osvětlené půdy nebo sklepa či jakýchkoliv dalších činností, u kterých potřebujete dostatek světla a obě ruce volné. Kvalitní čelovka bude vašim nepostradatelným pomocníkem i na dovolené pod stanem nebo třeba v případě, kdy holduje běhu i v pošmourném počasí.

Zobrazit celý článek >

Newsletter

Buďte informováni o všech novinkách na našem blogu!! Prihlašte si newsletter..

TOPlist